Strefa świadomości, kulinarny rekord polski, koncert Agnieszki Chylińskiej to tylko niektóre atrakcje, które przygotował Bank Żywności w Pile z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia. Wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło tysiące osób odbyło się 31 sierpnia br. na Pilskim Lotnisku.

 

15 listopada 1994 r. Fundacja Pomocy Humanitarnej w Pile powołała do życia, jako swoją agendę Bank Żywności, Odzieży i Sprzętu. Rok później przeprowadzona została pierwsza w historii Świąteczna Zbiórka Żywności. Efekty tej zbiórki to  38 kg żywności. Akcja ta z roku na rok rozrastała się a ilość zebranej żywności systematycznie rosła.  Przybywało również wolontariuszy, dzisiaj z Bankiem Żywności w Pile współpracuje ponad 1000 wolontariuszek i wolontariuszy.

Wprowadziliśmy szereg pionierskich rozwiązań, które dzisiaj wykorzystywane są w codziennej pracy. Wspólnie z siecią Tesco rozpoczęliśmy projekt codziennych odbiorów żywności krótkoterminowej ze sklepów. Udało nam się wspólnie uratować tysiące ton żywności przed zmarnowaniem, a to rozwiązanie zostało wprowadzone już w wielu sieciach handlowych w Polsce.

Od 2014 roku razem z Bankiem żywności w Pile ratujemy żywność przed zmarnowaniem i pomagamy potrzebującym. To właśnie nasza współpraca zaowocowała w postaci dobrych praktyk i rutyn w ramach realizacji misji Tesco (żadna żywność nadająca się do zjedzenia nie powinna zostać zmarnowana), które przekładają się na jakość wspólnych działań. Jak widać razem również świętujemy 25 lecie Banku Żywności w Pile. To świetny zespół ludzi z pasją i misją pomagania. Wspólnie stworzyliśmy film, który pokazuje w jaki sposób ratujemy na co dzień żywność i przekazujemy ją na stół potrzebujących – powiedziała Małgorzata Tokarz – CSR Operational Menager Tesco Polska

 

Jubileusz 25–lecia Banku Żywności był okazją do podziękowania naszym partnerom, wolontariuszom oraz darczyńcom. Wspólnie podjęliśmy próbę pobicia rekordu kulinarnego w przygotowaniu największej ilości tradycyjnej wielkopolskiej zupy „Ślepe Ryby”. Wraz z ambasadorem Banku Żywności w Pile oraz finalistą programu MasterChef Matteo Brunettim, właścicielem Największej w Polsce Patelni & Brytfanny Plenerowej, Waldemarem Załsukim oraz siecią Tesco Polska pobiliśmy rekord polski Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Przygotowana 2 000 porcji (700 litrów), które trafiły  w ręce uczestników jednego z największych wydarzeń w historii Piły. Strefa świadomości poświęcona była zagadnieniom zdrowego odżywiania oraz filozofii Zero Waste. Była to świetna okazja do spotkania z ekspertkami: Joanną Przybył z Zero Waste Piła oraz Agnieszką Pankau, uznaną dietetyczką. Dodatkowych emocji dostarczał Air Show, na pilskim niebie pojawiło się wiele samolotów szybowców oraz spadochroniarzy, których ewolucje zapierały dech w piersiach.

Formą piknikową pragniemy podziękować wszystkim partnerom, wolontariuszom oraz darczyńcą za dotychczasowe 25 lat wspólnej pracy. Przed nami wiele wyzwań ale jestem pewien, że razem jesteśmy w stanie im sprostać – powiedział Stanisław Borecki, dyrektor Banku Żywności w Pile.

Zakończeniem jubileuszu 25-lecia Banku Żywności w Pile był koncert gwiazdy wieczoru – Agnieszki Chylińskiej, która porwała publiczność do wspólnej zabawy. Partnerem strategicznym wydarzenia była siec Tesco Polska.