Strefa świadomości, kulinarny rekord polski, koncert Agnieszki Chylińskiej to tylko niektóre atrakcje, które przygotował Bank Żywności w Pile z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia. Wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło tysiące osób odbyło się 31 sierpnia br. na Pilskim Lotnisku.

 

15 listopada 1994 r. Fundacja Pomocy Humanitarnej w Pile powołała do życia, jako swoją agendę Bank Żywności, Odzieży i Sprzętu. Rok później przeprowadzona została pierwsza w historii Świąteczna Zbiórka Żywności. Efekty tej zbiórki to  38 kg żywności. Akcja ta z roku na rok rozrastała się a ilość zebranej żywności systematycznie rosła.  Przybywało również wolontariuszy, dzisiaj z Bankiem Żywności w Pile współpracuje ponad 1000 wolontariuszek i wolontariuszy.

Wprowadziliśmy szereg pionierskich rozwiązań, które dzisiaj wykorzystywane są w codziennej pracy. Wspólnie z siecią Tesco rozpoczęliśmy projekt codziennych odbiorów żywności krótkoterminowej ze sklepów. Udało nam się wspólnie uratować tysiące ton żywności przed zmarnowaniem, a to rozwiązanie zostało wprowadzone już w wielu sieciach handlowych w Polsce.

Od 2014 roku razem z Bankiem żywności w Pile ratujemy żywność przed zmarnowaniem i pomagamy potrzebującym. To właśnie nasza współpraca zaowocowała w postaci dobrych praktyk i rutyn w ramach realizacji misji Tesco (żadna żywność nadająca się do zjedzenia nie powinna zostać zmarnowana), które przekładają się na jakość wspólnych działań. Jak widać razem również świętujemy 25 lecie Banku Żywności w Pile. To świetny zespół ludzi z pasją i misją pomagania. Wspólnie stworzyliśmy film, który pokazuje w jaki sposób ratujemy na co dzień żywność i przekazujemy ją na stół potrzebujących – powiedziała Małgorzata Tokarz – CSR Operational Menager Tesco Polska

 

Jubileusz 25–lecia Banku Żywności był okazją do podziękowania naszym partnerom, wolontariuszom oraz darczyńcom. Wspólnie podjęliśmy próbę pobicia rekordu kulinarnego w przygotowaniu największej ilości tradycyjnej wielkopolskiej zupy „Ślepe Ryby”. Wraz z ambasadorem Banku Żywności w Pile oraz finalistą programu MasterChef Matteo Brunettim, właścicielem Największej w Polsce Patelni & Brytfanny Plenerowej, Waldemarem Załsukim oraz siecią Tesco Polska pobiliśmy rekord polski Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Przygotowana 2 000 porcji (700 litrów), które trafiły  w ręce uczestników jednego z największych wydarzeń w historii Piły. Strefa świadomości poświęcona była zagadnieniom zdrowego odżywiania oraz filozofii Zero Waste. Była to świetna okazja do spotkania z ekspertkami: Joanną Przybył z Zero Waste Piła oraz Agnieszką Pankau, uznaną dietetyczką. Dodatkowych emocji dostarczał Air Show, na pilskim niebie pojawiło się wiele samolotów szybowców oraz spadochroniarzy, których ewolucje zapierały dech w piersiach.

Formą piknikową pragniemy podziękować wszystkim partnerom, wolontariuszom oraz darczyńcą za dotychczasowe 25 lat wspólnej pracy. Przed nami wiele wyzwań ale jestem pewien, że razem jesteśmy w stanie im sprostać – powiedział Stanisław Borecki, dyrektor Banku Żywności w Pile.

Zakończeniem jubileuszu 25-lecia Banku Żywności w Pile był koncert gwiazdy wieczoru – Agnieszki Chylińskiej, która porwała publiczność do wspólnej zabawy. Partnerem strategicznym wydarzenia była siec Tesco Polska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *