Każdego dnia do śmietników na całym świecie trafiają bioodpady, które lądują potem na wysypiskach śmieci, czy w spalarniach. Bożena Wola – prezes zarządu Fundacji Pszczoła nazywa je „skarbem ogrodnika”: Resztki organiczne stanowią ok. 30% produkowanych przez nas odpadów komunalnych. Skoszoną trawę, pozostałości jedzenia wyrzucamy do frakcji bio – brązowych pojemników lub worków, a zapominamy, że są skarbem ogrodnika. To naturalny nawóz, który można wykorzystać do uprawy warzyw, kwiatów, ziół i owoców. Nie trzeba kupować specjalnych odżywek do roślin, tylko w prosty i tani sposób wyprodukować samodzielnie kompost we własnym ogrodzie czy na działce.

Na terenie siedziby Pilskiego Banku Żywności stanął kompostownik. Zbudowali go 4 października br. wolontariusze i przedstawiciele organizacji pozarządowych z Piły i okolic. Zrobiony z palet kompostownik posłuży bankowi do wykorzystania bioodpadów (trawy i liści), a także pojedynczych owoców i warzyw, które nie nadają się do spożycia i przekazania dalej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i pracowników pilskiego banku prace szły sprawnie: wybrano i oczyszczono palety, przygotowano podłoże, wykopano dół, zbudowano kompostownik, wzmocniono go i zrobiono furtkę, by wygodnie wyjmować gotowy kompost. Następnie do środka trafiły gałęzie z drzewek, które wymagały obcięcia na jesień, słoma, ziemia, woda, dżdżownice i bioodpady. Do kompostownika można wrzucać odpady roślinne, takie jak obierki, owoce, warzywa – należy pamiętać, by nie trafiły tam cytrusy, chore rośliny, odpady pochodzenia zwierzęcego. Skorupki jaj, niezadrukowany papier i wytłaczanki także można umieścić w kompostowniku. Teraz pracownicy Banku Żywności będą dbać o zawartość kompostownika, tak by za rok cieszyć się żyznym kompostem, który zasili pilskie ogrody. Codziennie odbieramy ze sklepów setki kilogramów warzyw i owoców, które ratujemy i przekazujemy dalej, jednak czasami zdarza się, że przebierając je musimy coś wyrzucić, nie ma tego dużo, ale mając kompostownik przerobimy to wraz z trawą i liśćmi na naturalny nawóz. Jeśli uda nam się wytworzyć nasz kompost, będziemy chcieli podzielić się nim z mieszkańcami Piły – zapowiedział dyrektor pilskiego Banku Żywności Stanisław Borecki.

Dyrektor generalny firmy Altvater zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt kompostowania odpadów roślinnych – ochronę środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów. Kompost jest cennym nawozem dla roślin doniczkowych, drzewek owocowych i warzyw. Jego przygotowanie jest łatwe i z pewnością nawet początkujący ogrodnik sobie z tym doskonale poradzi – stwierdza Tomasz Bielański. – Namawiamy do kompostowania także dlatego, że w ten sposób zmniejszamy liczbę odpadów produkowanych w gospodarstwach domowych.

Prezes Pilskiego Banku Żywności wspomina niedawno obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności, zaznaczając, że problem leży w ludzkiej świadomości, jednocześnie podkreślając, jak ważna jest edukacja i wiedza o ekologii. W Polsce statystycznie marnujemy i wyrzucamy do kosza 247 kg jedzenia rocznie na osobę. Obchodzony 29 września Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności, a w październiku Światowy Dzień Żywności – jest przykładem, że ten temat jest powszechny. Kompostując bioodpady dajemy im drugie życie, ratujemy w ten sposób planetę i środowisko. Nie wszyscy wiedzą, że w samym powiecie pilskim rocznie wyrzucamy, aż 50 palet żywności – podkreśla prezes Mieczysław Augustyn. Dlatego dzisiaj działacze z różnych organizacji spotykają się, by zbudować kompostownik, ale nie byle jaki – kompostownik z palet. Zachęcamy mieszkańców do kompostowania, jednocześnie zaczynając od siebie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tę inicjatywę.

Mamy nadzieję, że działania Pilskiego Banku Żywności w obszarze ekologii i ochrony środowiska oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych w regionie zainspirują mieszkańców do kompostowania bioodpadów, a także lepszego planowania zakupów i posiłków, by marnować mniej. Dziękujemy za pomoc Fundacji Pszczoła, firmie Altvater Piła, Eneris Surowce, Klubowi Dobrego Klimatu, Jeziorki – Aktywna Wieś, Zakładowi Aktywności Zawodowej, mediom, Barowi Mobilek za ciepły posiłek oraz wszystkim wolontariuszom.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *