Codziennie w naszych domach do koszy na śmieci trafia jedzenie, przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej marnuje 173 kilogramy żywności rocznie – to daje 88 mln ton rocznie w całej UE. W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton jedzenia rocznie, z czego 60% w gospodarstwach domowych. Statystycznie każdy mieszkaniec Wielkopolski marnuje 247 kilogramów żywności rocznie, czyli 20,5 kilograma na miesiąc. W powiecie pilskim mieszka 136112 osób (dane na 2020 rok), które rocznie marnują 33,7 ton jedzenia, to jest 50 palet żywności.

Od 2020 roku 29 września został ustalony przez ONZ Międzynarodowym Dniem Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności. Marnowanie jedzenia wiąże się z ogromnymi skutkami dla środowiska – gazy cieplarniane, większe zanieczyszczenie środowiska, wyczerpywanie zasobów naturalnych. Z jednej strony mamy do czynienia z nadprodukcją i marnowaniem żywności, a z drugiej z pogłębiającym się na świecie problemem głodu.

Większość żywności marnuje się w naszych domach, więc jest to problem na poziomie świadomości ludzkiej. Już na etapie robienia zakupów warto zadbać o zastanowienie się nad swoimi potrzebami i zrobienie listy potrzebnych produktów, zjedzenie posiłku przed pójściem do sklepu i zaplanowanie posiłków na kilka dni. Po powrocie należy pamiętać o wyjęciu warzyw i owoców z foli, odpowiednie ich przygotowanie do włożenia do lodówki oraz zadbać o odpowiednie przechowywanie innych produktów. Zawsze warto zamrozić nadwyżki jedzenia lub oddać je sąsiadom, rodzinie czy osobom potrzebujących – w Pile są dwie lodówki społeczne, do których można włożyć żywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *